start  ::  aktualności  ::  o hospicjum  ::  akcje ...  ::  ludzie ...  ::  Pola Nadziei   ::  galeria   ::  kontakt

Rybnickie Hospicjum


Start

Aktualności

O hospicjum

Akcje ...

Szkolenia ...

Ludzie ...

Pola Nadziei

"Nowy Juliusz"

Galeria

Kontakt

projekt: http://www.atcsites.com

Nasi Darczyńcy
i Prztjaciele
Wolontariat

Misja naszego hospicjum

Hospicjum w swoich założeniach ma opiekować się osobami chorymi onkologicznie wtedy, gdy skończy się leczenie szpitalne, a chory wymaga nadal troskliwej opieki.

Podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do życia i prawo do godnej, naturalnej śmierci. Niestety, w dzisiejszym tak zabieganym świecie, nawet w najbardziej kochających się rodzinach może przyjść taki moment, że w ciężkiej i nieuleczalnej chorobie kogoś bliskiego po prostu nie wiemy co robić. Kończy się leczenie szpitalne, co robić dalej z chorym? Aby nie powiększać stresu chorego, powinien on znajdować się w miejscu dobrze sobie znanym, wśród kochających go ludzi, a więc we własnym domu. I wtedy właśnie z pomocą mogą przyjść wolontariusze Niemedycznego Hospicjum Domowego, ludzie którzy chcą poświęcić swój czas dla ciężko chorego człowieka w jego własnym domu. Wolontariusze, to ludzie dobrej woli, dysponujący czasem i chcący pomagać nie tylko choremu, ale i jego rodzinie w tak trudnej sytuacji. Po prostu chcą z nimi być, aby wypełnić ewangeliczne przesłanie: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat i chce pomagać innym. Jeżeli ktoś nie widzi się od razu u boku chorego – bo to najtrudniejsze zadanie – może współpracować w sprawach organizacyjnych, w pozyskiwaniu środków potrzebnych dla funkcjonowania Hospicjum, czy w szerzeniu idei hospicyjnej w różnych środowiskach. .

Ks. Rafał Śpiewak, który regularnie odwiedza podopiecznych Hospicjum, powiedział: „Każdy chory, do którego przychodzimy przekazuje nam jakąś prawdę i porządkuje nasze życie. Cierpiąc na tyle jest wiarygodny, że musimy tę prawdę przyjąć”.

Jeżeli więc jesteś gotów pomagać innym, przyjdź do nas. Czekamy na Ciebie we wtorki o godzinie 19.00 w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku przy ul. Brudnioka 5. Jeśli z jakiegoś powodu nas tam nie zastaniesz możesz z nami skontakotować się telefonicznie lub e-mailowo:


Umawianie chorych oraz wypożyczanie sprzętu - Anna Dąbrowska:
tel. 887858686   e-mail: aniadabrowska-83@o2.pl

Koordynator Akcji - Katarzyna Lechowicz:
tel. 887858687 e-mail: katlech@op.pl

Koordynator ds budynku JULIUSZ - Szymon Musioł:
tel. 507161131 e-mail: simon_on@wp.pl

Prezes Stowarzyszenia - Barbara Podleśny:
e-mail: hospicjum.rybnik@gmail.com

Zastępca Prezesa Stowarzyszenia - Zofia Wieczorek:
tel. 698653257

W czasie wtorkowych spotkań przyjmujemy również zgłoszenia chorych do Hospicjum. Wejście jest z tyłu budynku, my czekamy na I piętrze. Podczas naszych spotkań odbywają się potrzebne szkolenia, warsztaty i wykłady, wymieniamy się doświadczeniamim, załatwiamy sprawy organizacyjne, a czasem po prostu odreagowujemy. Raz w miesiącu uczestniczymy we Mszy Świętej, odprawianej w Kościółku Akademickim w intencji podopiecznych i wolontariuszy.

Nie pomagamy umierać, lecz godnie żyć.

Nasz patron

Patronem Hospicjum jest św. Rafał Kalinowski – karmelita, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1983 roku na Krakowskich Błoniach, a kanonizowany w Rzymie w 1991 roku roku, podczas jubileuszowego roku czterechsetlecia śmierci św. Jana od Krzyża, założyciela zakonu karmelitów.

Św. Rafał Kalinowski przeszedł bardzo trudną drogę w swoim życiu, a chyba jednym z najtrudniejszych etapów tej drogi był pobyt na zesłaniu, na Syberii. Tam na swoich współtowarzyszy oddziaływał głęboką religijnością, zadziwiał niezwykłą wręcz mocą ducha, ujmował cierpliwością i delikatnością, wspierał dobrym słowem i modlitwą, czuwał przy chorych, pocieszał i podtrzymywał nadzieję. Dzielił się z potrzebującymi nie tylko skromnymi dobrami materialnymi, ale również bogactwem duchowym. Jest patronem oficerów i żołnierzy, orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych. Nie było więc żadnych wątpliwości, aby stał się patronem Hospicjum i wolontariuszy zgłaszających się do pomocy. Jego cechy, to przecież cechy dobrego i oddanego wolontariusza.Opracowanie i treść: @ HyNiO

szablony www